Kiedy dostałam zaproszenie do poprowadzenia spotkania na temat zero waste, nie wahałam się ani chwili. Promowanie ekologii, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, powinno być priorytetem dla nas wszystkich dbających o planetę. Bo co nam po naszych działaniach, jeśli grono eko entuzjastów się nie powiększa? Zapraszam na relację z moich pierwszych warsztatów zero waste.

 

W pierwsze dni wakacji Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie zorganizowała „Warsztaty slow life, art & eko”. Nie mogło zabraknąć tematyki ekologii i zero waste, więc przybyłam z prezentacją! Spotkaliśmy się w uroczej kawiarni „Weranda Cafe” i spędziliśmy godzinę, dyskutując o losie naszej planety.

  • Ile torebek foliowych średnio zużywa każdy z nas w przeciągu roku?
  • Ile lat rozkłada się jedna reklamówka?
  • Czym jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci i ile razy jest większa od Polski?

Odpowiedzi na te pytania były zaskakujące i jednocześnie skłaniające do refleksji nad tym, ile produkujemy śmieci i co się z nimi dzieje po wrzuceniu do kosza.

Spotkanie było wspólną dyskusją nad tym, co możemy zrobić, aby ulżyć planecie. Przedstawiałam listę działań, które można podjąć, aby ograniczyć produkcję śmieci w swoim domu i zacząć życie zero waste.

Żeby ułatwić to zadanie, przygotowałam nagrody dla 2 najbardziej aktywnych uczestników: woreczki na zakupy (uszyte z nieużywanej firanki!) oraz wielorazową butelkę na wodę wykonaną z trzciny cukrowej Ecoperla.

Dodatkowo, dla każdego uczestnika przygotowałam listę „działań dla planety” (wysłana mailowo), którą można powiesić np. na lodówce i odhaczać kolejne kroki. Świetna motywacja dla całej rodziny!

A dla nieobecnych, spontanicznie nagrałyśmy z Anią z Centrum Kultury krótki filmik opowiadający o zero waste!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Z Kulturą na Ty 😉 (@cakmiedzychod_)

 

Bardzo się cieszę, że powstają takie warsztaty i coraz więcej osób jest zainteresowanych tematyką szeroko pojętej ekologii. Wielką przyjemnością była dla mnie wizyta w Międzychodzie i, mam nadzieję, zarażenie kolejnych osób stylem życia zero waste.

Organizujesz spotkanie o podobnej tematyce i szukasz osoby, która by je poprowadziła? Skontaktuj się ze mną poprzez maila lub formularz kontaktowy.

Udostępnij dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.