Kiedy dostałam zaproszenie do poprowadzenia spotkania na temat zero waste, nie wahałam się ani chwili. Promowanie ekologii, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, powinno być priorytetem dla nas wszystkich dbających o planetę. Bo co nam po naszych działaniach, jeśli grono eko entuzjastów się nie powiększa? Zapraszam na relację z moich pierwszych warsztatów zero waste.

 

W pierwsze dni wakacji Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie zorganizowała “Warsztaty slow life, art & eko”. Nie mogło zabraknąć tematyki ekologii i zero waste, więc przybyłam z prezentacją! Spotkaliśmy się w uroczej kawiarni „Weranda Cafe” i spędziliśmy godzinę, dyskutując o losie naszej planety.

  • Ile torebek foliowych średnio zużywa każdy z nas w przeciągu roku?
  • Ile lat rozkłada się jedna reklamówka?
  • Czym jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci i ile razy jest większa od Polski?

Odpowiedzi na te pytania były zaskakujące i jednocześnie skłaniające do refleksji nad tym, ile produkujemy śmieci i co się z nimi dzieje po wrzuceniu do kosza.

Spotkanie było wspólną dyskusją nad tym, co możemy zrobić, aby ulżyć planecie. Przedstawiałam listę działań, które można podjąć, aby ograniczyć produkcję śmieci w swoim domu i zacząć życie zero waste.

Żeby ułatwić to zadanie, przygotowałam nagrody dla 2 najbardziej aktywnych uczestników: woreczki na zakupy (uszyte z nieużywanej firanki!) oraz wielorazową butelkę na wodę wykonaną z trzciny cukrowej Ecoperla.

Dodatkowo, dla każdego uczestnika przygotowałam listę „działań dla planety” (wysłana mailowo), którą można powiesić np. na lodówce i odhaczać kolejne kroki. Świetna motywacja dla całej rodziny!

A dla nieobecnych, spontanicznie nagrałyśmy z Anią z Centrum Kultury krótki filmik opowiadający o zero waste!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Z Kulturą na Ty 😉 (@cakmiedzychod_)

 

Bardzo się cieszę, że powstają takie warsztaty i coraz więcej osób jest zainteresowanych tematyką szeroko pojętej ekologii. Wielką przyjemnością była dla mnie wizyta w Międzychodzie i, mam nadzieję, zarażenie kolejnych osób stylem życia zero waste.

Organizujesz spotkanie o podobnej tematyce i szukasz osoby, która by je poprowadziła? Skontaktuj się ze mną poprzez maila lub formularz kontaktowy.

Udostępnij dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *