To jest wpis dla zero wasterów wręczających prezenty innym, niekoniecznie zajaranych tą ideą. Przedstawiam moje podejście do tego tematu oraz pomysły godzące te dwie strony. Czyli fajny prezent, ale nieszkodzący środowisku. Myślę, że wpis będzie przydatny nie tylko przed Bożym Narodzeniem, ale także przy innych okazjach, podczas których chcemy wręczyć komuś prezent.

prezenty less waste

To nie będzie wpis z cyklu prezenty zero waste, czyli kupujcie metalowe słomki albo wielorazowe woreczki na warzywa i owoce (większość wpisów / artykułów właśnie tak wygląda!). Jestem zwolenniczką teorii, że nawet najbardziej super eko zero waste przedmiot nie będzie miał sensu (i ostatecznie nie będzie ekologiczny) jeśli nie będzie trafiony. Jeśli wręczymy komuś gadżet zero waste, ale nie będzie używany, to czy rzeczywiście jest to zero waste? Moim zdaniem nic na siłę! Nie ma sensu uszczęśliwianie kogoś, kogo ekologia nie obchodzi (tak, wiem, powinno obchodzić do każdego, ale rzeczywistość jest inna). We wpisie nie znajdziecie więc propozycji typu wielorazowy kubek na kawę czy wielorazowe waciki. Podrzucam pomysły na prezenty niefizyczne oraz fizyczne w duchu eko, ale nie narzucające tego stylu życia. Pomysły w zgodzie z naturą i nie zaśmiecające planety, inspirujące do troski o środowisko, ale nie nachalne.

  • jak już wspominałam – prezent zero waste to taki, który będzie trafiony

Jeśli będzie trafiony, to nie trafi szybko do kosza i nie będzie kolejnym, bezsensownym śmieciem.
Po prostu zapytaj danej osoby, czego potrzebuje, o czym marzy. A jeśli chcesz, aby była to niespodzianka – zapytaj najbliższą jej osobę (partnera/partnerkę, przyjaciółkę/przyjaciela) i wspólnie na pewno wymyślicie coś trafionego. Jeśli to Ty chcesz, aby prezent dla Ciebie był trafiony – zrób listę np. w excelu i udostępnij ją rodzinie i przyjaciołom, z którymi się obdarowujecie podarunkami.

  • prezent zero waste nie musi być rzeczą materialną

Parę pomysłów, które są doświadczeniem, przeżyciem do wspominania. Nie pozostaną z nich śmieci, a nieużywane nie zostaną rzucone w kąt.
– wspólny wyjazd rodzinny – weekend w górach albo totalny relaks w spa np. w okresie między Świętami a Nowym Rokiem. Super pomysł, jeśli rzadko wspólnie wyjeżdżacie. Ja na wakacje już od wielu lat jeździłam ze znajomymi / mężem i gdy zrobiliśmy rodzicom prezent wspólnego wyjazdu to był to strzał w 10! Do tej pory wspominają ten wypad 😊
bilet do teatru – najlepiej w wersji „open”, czyli z możliwością wybrania daty w przeciągu ważności vouchera
masaż – w obecnych czasach każdemu przyda się relaks
kurs, szkolenie – może bliska Ci osoba pasjonuje się szyciem albo zawsze marzyła o nauce lepienia garnków z gliny, ale odkładała to „na kiedyś”, bo miała inne wydatki? Zakupienie kursu czy warsztatów będą więc świetnym pomysłem!
abonament na Netflixa albo do platformy z ebookami / audiobookami – w takich miejscach każdy znajdzie coś dla siebie, a może obdarowany natrafi na film albo książkę związaną z ekologią i otworzy mu to oczy na zmianę klimatu?

  • prezent zero waste może być zrobiony przez Ciebie

– naturalny kosmetyk hand made, np. kula do kąpieli albo peeling kawowy

  • jeśli chcesz kupić coś fizycznego to:

– postaw na jakość, nie ilość – coś trwałego, na lata
polskiej produkcji
bez plastiku
naturalnego
rzemieślniczego

Kilka konkretnych inspiracji:
naturalne świece sojowe, np. od Roślinne Przestrzenie

prezent zero waste

dizajnerskie akcesoria z drewna, np. od Oakywood

eko prezent

dobre kosmetyki, np. od Czterech Szpaków albo z Ministerstwa Dobrego Mydła

prezent zero waste

  • moja ulubiona propozycja – rzecz nowa, ale jednocześnie z drugiej ręki, więc estetycznie i maksymalnie zero waste

O co chodzi?  Są twórcy / marki, którzy dają życie starym przedmiotom i zamieniają je w arcydzieła. Na moim Instagramie opowiadam o kilku takich firmach. Koniecznie zajrzyj! Myślę, że to świetny pomysł dla każdego! Zero waster będzie zachwycony takim prezentem, a nie-zero waster zobaczy, że z drugiej ręki też może być piękne. Może to być również dobry początek do dyskusji na temat konsumpcjonizmu, nadmiaru, oszczędzania surowców.

  • słodycze a zero waste i ekologia

Do prezentów często dorzuca się słodycze, a te najczęściej opakowane są w plastik. Co więcej, te popularne czekolady zawierają olej palmowy, ulepszacze i inne zbędne dodatki. Nie mówiąc o pochodzeniu kakao i braku transparentności w tym temacie (więcej o tym pisałam tutaj). Jeśli chcesz już kupić czekoladę, kup taką dobrej jakości np. z Manufaktury Czekolady. Ich kakao jest certyfikowane, a dzięki bezpośredniemu kupowaniu ziaren od rolników, rolnicy dostają uczciwą zapłatę, a proces przetwarzania jest w całości kontrolowany przez Manufakturę Czekolady. No i czekolada zapakowana jest w sam papier, w dodatku bardzo dizajnerski, więc idealne na prezent!

słodycze zero waste

O pakowaniu prezentów w sposób zero waste jest oddzielny wpis.

Na koniec przypominam, że prezenty nie są kwintesencją świąt i to nie wokół nich powinno się wszystko kręcić 😊 Są miłym dodatkiem, miłym gestem, ale nie sednem świąt. Skupmy się na odpoczynku, zrobieniu dla siebie czegoś miłego, zwolnieniu, spędzeniu czasu z najbliższymi albo ze sobą samym, jeśli tak wolimy.

Udostępnij dalej!

2 Thoughts on “Prezenty zero waste”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *