Tym razem lista książek, które warto przeczytać w tematach około ekologicznych. Poprzednio pisałam o filmach. Moje zestawienie zawiera spis publikacji o: zero waste, śmieciach i plastiku, kryzysie klimatycznym, mięsie. Przy każdej krótki opis treści / autora. Mam nadzieję, że się Wam przyda!

 

książki zero waste, książki ekologia

Książki o zero waste

 

 • „Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas” Bea Johnson

Książka Bei Johnson, która rozpropagowała ideę zero waste na całym świecie. To była moja pierwsza pozycja o tej tematyce, więc mam do niej duży sentyment. Uświadomiła mi wiele i przekonała do porzucenia konsumpcyjnego stylu życia. Realia mocno amerykańskie, ale mimo to – polecam. Zwłaszcza dla początkujących!

 • „Życie zero waste” Kasia Wągrowska

Najlepsza książka o zero waste, bo polskiej autorki, w polskich realiach. Jeśli masz przeczytać tylko jedną książkę o zero waste, to niech to będzie ta!

 • „Styl życia zero waste” Amy Korst

Kolejna propozycja na temat zero waste, tematycznie bardzo podobna do dwóch wyżej wymienionych. Książka osadzona jest w bardzo amerykańskich realiach, zawiera bardzo dużo banałów, które dla polskiego czytelnika będą po prostu śmieszne. Mi ona nie przypadła do gustu, ale może dlatego, że wcześniej miałam za sobą lekturę książek Kasi Wągrowskiej i Bei Johnson.

 • „Wykorzystuję, nie marnuję. 53 wyzwania zero waste” Sylwia Majcher

Książka jest formie planera. Podzielona jest na cztery pory roku, w każdej w nich znajdziesz ważne daty, spis sezonowych owoców i warzyw, wywiady z ekspertami i tytułowe wyzwania – po jednym na każdy tydzień roku.

 • „Jak kompostować” Joanna Baranowska

Kompendium wiedzy o kompostowaniu. Dla prawdziwych pasjonatów tego tematu!

 

Książka o gotowaniu zero waste, marnowaniu żywności

 

 • „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia” Jagna Niedzielska

Jagna Niedzielska, szefowa kuchni i doradczyni kulinarna, odpowiada na pytania, jak robić zakupy, jak przechowywać żywność, jak gotować z resztek, a co rzeczywiście należy wyrzucić. Książka zawiera również 70 przepisów na dania, dzięki którym nie doprowadzamy do wyrzucania jedzenia.

 • „Gotuję, nie marnuję” Sylwia Majcher

Sylwia Majcher opisuje sposoby na to, by resztki zamiast do kosza trafiły na talerze. W książce znajdują się nie tylko przepisy na dania z resztek, ale także jest pomoc w planowaniu jadłospisu i układaniu listy zakupów. Dowiesz się, co zrobić, żeby ograniczyć kupowanie za dużej ilości jedzenia, poznasz najlepsze sposoby przechowywania mąki, kasz, mięsa, ryb, owoców i warzyw, żeby ich świeżość była jak najdłuższa. Nauczysz się, co i jak mrozić, kisić, pasteryzować, suszyć i jak odczytywać datę ważności konkretnych pokarmów – aby tylko nie wyrzucać!

 • „Bez marnowania. Kuchnia zero waste” Anna Lesz

Autorka uczy świadomego planowania zakupów spożywczych, poprawnego przechowywania produktów, oszczędnego wytwarzania potraw i komponowania posiłków z zachowaniem prozdrowotnych składników, przemyślanego przechowywania i wykorzystywania niezjedzonych potraw. Proponuje też blisko 100 przepisów spełniających główne zasady idei zero waste.

 • „Na marne” Marta Sapała

To zbiór reportaży, w których Marta Sapała rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.

 

Książki o plastiku, śmieciach

 

 • „Nie śmieci” Julia Wizowska

Książka, która w niezwykle ciekawy sposób przedstawia zagadnienie śmieci. Czyta się jak wciągający kryminał! Julia odwiedziła sortownie śmieci, kompostownie, spalarnię, składowisko, zakład zajmujący się używanymi ubraniami. Jest również wiele wywiadów z ludźmi, którzy od lat zajmują się odpadami. Bardzo polecam, czyta się jednym tchem!

 • „Jak zerwać z plastikiem” William McCallum

Książka zawiera najważniejsze (i szokujące) fakty na temat zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, wywiady z inspirującymi ludźmi oraz wskazówki, jak pozbyć się plastiku z własnego domu i miejsca pracy. To także książka dla tych, którzy chcą działać, ale nie zawsze wiedzą, od czego zacząć.

 • „F**k plastic. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat”

Nie możesz spać, bo dręczą cię myśli o 51 bilionach fragmentów plastiku pływających w oceanach? Nie panikuj! Wojna z plastikiem już się rozpoczęła. Kolejne rządy, firmy i korporacje na całym świecie przyglądają się pandemii plastiku, zanim jednak ich działania przyniosą wymierne rezultaty i na rynku pojawią się dobre zamienniki dla tego tworzywa, sami możemy aktywnie przystąpić do działania. W tej książce znajdziesz 101 wskazówek, co możesz zrobić – jako pojedynczy człowiek – aby nie korzystać z jednorazowych wyrobów plastikowych i pomóc uratować planetę.

 

Książki o ekologii

 

 • „Inteligencja ekologiczna” Daniel Goleman

Daniel Goleman ujawnia, w jaki sposób to, co wytwarzamy i kupujemy, może wpływać skrycie na środowisko naturalne. Pokazuje, w jaki sposób my sami i przedsiębiorstwa działające na nowoczesnym rynku możemy przyczyniać się do zmian koniecznych do ratowania naszej planety przed zagładą ekologiczną. Zwraca przy tym uwagę na to, byśmy zawsze pamiętali o poszanowaniu trzech sfer: środowiska geograficznego, innych gatunków zamieszkujących Ziemię, a zwłaszcza innych ludzi.

 • „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” Areta Szpura

Kompleksowy poradnik pokazujący, jak małymi krokami każdy z nas może dbać o planetę. Porady Arety i jej rozmowy ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste, zdrowego (dla nas i planety) żywienia pokażą Ci, jak ekologicznie dbać o swój dom, minimalizować liczbę wytwarzanych odpadów i korzystać z zasobów naszej planety tak, by nie nadwerężać jej sił.

 

Książki o zmianie klimatu

 

 • „Świat na rozdrożu” Marcin Popkiewicz

Dlaczego mimo rozkwitu technologii pracujemy ciężej i dłużej? Czemu nasze miasta są coraz brudniejsze i bardziej zatłoczone? Dlaczego jedzenie smakuje jak zmiksowany papier, pachnie tak samo i jest coraz droższe? Stoimy właśnie w obliczu niestabilności, a nawet możliwości załamania się światowej gospodarki i opartego na wzroście wykładniczym i długu globalnego systemu finansowego. Problemy gospodarki, energii i środowiska są tak silne ze sobą powiązane, że nie powinny, a nawet nie mogą być rozwiązywane w oderwaniu od siebie. Problemy gospodarki, energii i środowiska są tak silnie ze sobą powiązane, że nie powinny, a nawet nie mogą być rozwiązywane w oderwaniu od siebie. O tym właśnie jest ta książka – przedstawia wiele aspektów naszej rzeczywistości i składa je w spójną całość.

 • „Nauka o klimacie” Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski

Globalne ocieplenie to temat bardzo „gorący”, wywołujący emocje i ożywione dyskusje: od rozmów w gronie znajomych po wystąpienia polityków w ogólnopolskich mediach. W dyskusjach tych napotkać można wiele niezrozumienia, wyobrażeń odległych od stanu wiedzy naukowej i mitów klimatycznych, wypowiadanych z niezmąconą pewnością siebie na zasadzie „na czym jak na czym, ale na klimacie to każdy się zna”. Nauka o klimacie – jak każda dziedzina współczesnej nauki – jest bardzo rozbudowana i kompetentne wypowiadanie się w jej zakresie wymaga sporej wiedzy. Znajdziemy ją w „Nauce o klimacie”, zgrabnie łączącej przystępną formę książki popularnonaukowej z poziomem merytorycznym podręcznika akademickiego.

 • „Ziemia nie do życia. Nasza planeta po globalnym ociepleniu” David Wallace-Wells

W swojej książce David Wallace-Wells przekonująco przedstawia skutki globalnego ocieplenia w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Pokazuje, jak niedobory żywności, klęski żywiołowe, epidemie, kryzysy polityczne i gospodarcze oraz wynikające z nich konflikty zbrojne już w ciągu najbliższych dziesięcioleci zmienią świat nie do poznania, wpływając nawet na kształt przyszłej kultury, stosunek do rozwoju i technologii oraz na sposób, w jaki ludzkość postrzega swoje miejsce na Ziemi. „Ziemia nie do życia” dobitnie pokazuje, że stawką kryzysu klimatycznego jest już nie ocalenie natury w całej jej różnorodności, lecz przetrwanie naszego gatunku.

 • „Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej” Dahr Jamail

Jak żadna inna książka „Koniec lodu” jest osobistą i głęboką kroniką naszej katastroficznej rzeczywistości oraz wezwaniem do rozkoszowania się tą wrażliwą, kruchą planetą, póki możemy.

 • „Szóste wymieranie. Historia nienaturalna” Elizabeth Kolbert

W historii globu odnotowujemy pięć wielkich wyginięć gatunków, które spowodowały drastyczny spadek bioróżnorodności na Ziemi. Naukowcy na całym świecie obserwują obecnie szóste wymieranie – prawdopodobnie największą katastrofę od czasu uderzenia asteroidy, która spowodowała wyginięcie dinozaurów. Tym razem jednak przyczyna jest o wiele bardziej prozaiczna, a zarazem o wiele bardziej groźna – człowiek. Ludzka działalność powoduje nieodwracalne zmiany klimatyczne, ale to właśnie człowiek może powstrzymać rozpędzające się błędne koło nieracjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi i dewastacji środowiska. Elizabeth Kolbert z ogromną erudycją i nie bez poczucia humoru opisuje wymarłe na przestrzeni tysiącleci gatunki, przedstawia rozwój nauki i koncepcji ewolucji, sama rozmawia z naukowcami. Drąży temat z ogromną determinacją, mając świadomość, że problem, przez lata spychany na margines, już zbiera pierwsze żniwo, zaburzając delikatną równowagę biologiczną. Jej książka to wyraźny głos sumienia dla tych, którzy mienią się orędownikami humanistycznych wartości.

 

Książki o mięsie, hodowli przemysłowej, wegetarianizmie

 

 • „Boskie zwierzęta” Szymon Hołownia

Czy zwierzęta idą do nieba, a jeśli tak, to gdzie są, gdy my jesteśmy w czyśćcu? Czy jedzenie mięsa w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, sobotę i niedzielę to grzech i dlaczego? A co z rybami? Rolnicy, ekolodzy, myśliwi i księża: jak poukładać na nowo nasze relacje z resztą Stworzenia? Pozycja obowiązkowa dla każdego chrześcijanina.

 • „Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa” Lymbery Philip, Oakeshott Isabel

Farmagedon jest wołaniem do naszego sumienia, wezwaniem do ujrzenia w hodowli przemysłowej jednej z najbardziej przerażających przyczyn marnowania żywności, cierpienia zwierząt, wymierania zagrożonych gatunków, zanieczyszczenia wód oraz rosnącej liczby chorób cywilizacyjnych. Autor nie zostawia jednak czytelnika wyłącznie z bulwersującym obrazem przemysłu żywieniowego – pokazuje, jak w prosty sposób każdy konsument może uchronić się przed jedzeniem mięsa, jajek i mleka pozyskiwanych w tak skandaliczny sposób.

 

Książki o fast fashion, branży odzieżowej

 

 • Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo” Marek Rabij

Marek Rabij, dziennikarz działu gospodarczego tygodnika „Newsweek Polska” w maju 2013 roku – tuż po zawaleniu się Rana Plaza – pojechał do Dhaki poznać z bliska warunki, w jakich produkuje się w Bangladeszu ubrania dla polskich i zagranicznych marek. Rok później powraca na dłużej do banglijskich slumsów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy katastrofa z 24 kwietnia 2013 r. wpłynęła jakoś na funkcjonowanie globalnego przemysłu odzieżowego.

 • „Wychodząc z mody” Joanna Glogaza

Kompendium, które krok po kroku doprowadzi Cię do dobrze zorganizowanej garderoby, w której to ubrania służą Tobie – a nie Ty im.

Które z tych pozycji już czytaliście, a które macie dopiero w planach? Dajcie znać! 😊

Udostępnij dalej!

2 Thoughts on “Książki o ekologii, zero waste, plastiku, klimacie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.