Do mojej skrzynki na Instagramie wpadła ostatnio wiadomość z pytaniem o polecenie filmów o ekologii. Gdy zaczęłam je spisywać, lista okazała się długa, zwłaszcza, że do każdego tytułu dodałam komentarz. Wyszła całkiem długa wiadomość, więc postanowiłam, że jednak opublikują ją tutaj na blogu, aby więcej osób mogło skorzystać. Dodatkowo, zapytałam Was – moich obserwujących o ulubione filmy, więc mamy potężną bazę tytułów! Przedstawiam listę filmów o ekologii, z podziałem na kategorie tematyczne, opisem, linkiem do obejrzenia i czasem trwania. Korzystajcie!

 

filmy o ekologii

 

Filmy – kryzys klimatyczny, globalne ocieplenie

 

 • Życie na naszej planecie

Opis: To niezwykła opowieść o naszej planecie z perspektywy 94- letniego biologa, podróżnika, pisarza Davida Attenborough’a. Chyba żaden film, który oglądałam w moim życiu, nie wywołał tylu emocji: zachwyt, wzruszenie, złość, bezsilność, nadzieję. Po prostu rollercoaster! Ale najważniejsze: film zostawia nas z wiarą w dobre zakończenie losu ludzkości. Obowiązkowy film dla każdego!
Czas trwania: 1h 20min
Gdzie: Netflix

 • Można Panikować

Opis: Pierwszy polski film opowiadający o kryzysie klimatycznym. To przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i alarmuje o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukował innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia (opis ze strony filmu)
Czas trwania: 1h
Gdzie: YouTube tutaj

 • 7 metrów pod ziemią – odcinek z Marcinem Popkiewiczem

Opis: Rozmowa z Marcinem Popkiewiczem, czyli moim ulubionym fizykiem i popularyzatorem nauki. Opowiada o skomplikowanych kwestiach (jaką jest ocieplenie klimatu) w sposób niezwykle zrozumiały i wciągający! Można go słuchać godzinami!
Czas trwania: 30min
Gdzie: YouTube tutaj 

 • Antropocen: epoka człowieka

Opis: Dokument kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film przedstawia formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.
Czas trwania: 1h 27min
Gdzie: tutaj (płatne)

 • Nasza planeta (serial)

Opis: Tytuły poszczególnych odcinków to: jedna planeta (o bioróżnorodności), lodowe światy, dżungle, morza przybrzeżne, od pustyń po stepy, na pełnym morzu, słodka woda, lasy.
Czas trwania: każdy odcinek to ok 50min
Gdzie: Netflix

 • Podróże z Zakiem Efronem (Down to Earth) – serial

Opis: Nieco inna perspektywa, bo nie skupia się na problemach planety, ale przedstawia zrównoważone rozwiązania wprowadzone w różnych zakątkach świata. Kolejne odcinki to historie z: Islandii, Francji, Kostaryki, Sardynii, Limy, Portoryko, Londynu, Iquitos.
Czas trwania: każdy odcinek trwa ok. 40min
Gdzie: Netflix

 • Czy czeka nas koniec? (Before the flood)

Opis: Dokument wyprodukowany przez Leonardo Di Caprio opowiadający o zmianach klimatycznych.
Czas trwania: 1h 35min
Gdzie: YouTube tutaj (tylko po angielsku)

 

Filmy – mięso, wegetarianizm

 

 • Historia w pytaniach i odpowiedziach: fast food (sezon 1, odcinek 1)

Opis: O historii powstania i wzrostu popularności fast food’ów
Czas trwania: 21min
Gdzie: Netflix

 • Wyjaśniamy: jaka przyszłość czeka mięso? (sezon 2, odcinek 3)

Opis: W obecnych momencie spożywamy najwięcej mięsa w historii świata. Ale czy przyszłość to jednak dieta roślinna?
Czas trwania: 23min
Gdzie: Netflix

 • The game changers

Opis: Dla wszystkich niedowiarków twierdzących, że „prawdziwy mężczyzna musi jeść mięso”, „sportowcy muszą jeść kurczaka, żeby osiągać sukcesy” oraz wyznawców innych mądrości tego typu. Siła idzie z roślin!
Czas trwania: 1h 50min
Gdzie: Netflix

 • Cowspiracy

Opis: Dokument przedstawia wpływ hodowli przemysłowych na środowisko naturalne, jednocześnie poszukując realnych rozwiązań ratowania planety i odnalezienia odpowiedniej drogi do zrównoważonego rozwoju. (opis z Filmweb)
Czas trwania: 1h 25min
Gdzie: Netflix

 • What the health

Opis: O tym jak to, co jemy wpływa na nasze zdrowie oraz o powiązaniu branży mięsnej z farmaceutyczną. Ciekawy, daje do myślenia, sporo nieznanych faktów, aczkolwiek dla mnie zbyt skrajny, zbyt „płaski” i zbyt „amerykański”, czasem na granicy dobrego smaku i wiarygodności. Mimo to – polecam!
Czas trwania: 1h 37min
Gdzie: Netflix

 

Filmy – plastik

 

 • Historia w pytaniach i odpowiedziach: plastik (sezon 1, odcinek 4)

Opis: Plastik – błogosławieństwo czy katastrofa? Odcinek przedstawia historię i ewolucję plastiku na przestrzeni lat.
Czas trwania: 21min
Gdzie: Netflix

 • Krótka historia plastiku (The story of Plastic)

Opis: Ciekawy film, pełen faktów i rozmów z ekspertami. Przedstawia nieznaną stronę plastiku i jego powiązania z władzą, pieniędzmi i wpływowymi ludźmi.
Czas trwania: 1h 35min
Gdzie: tutaj lista miejsc, gdzie można obejrzeć ten film

 • A plastic ocean

Opis: Grupa naukowców pokazuje alarmujące fakty o zatruciu oceanów plastikiem i proponuje technologie, które mogą temu przeciwdziałać (opis z Filmweb)
Czas trwania: 1h 40min
Gdzie: Netflix

 • Plastik jest wszędzie

Opis: Współczesny świat zalewa fala niezutylizowanego plastiku. To problem w wymiarze politycznym, społecznym i międzynarodowym. Szacuje się, że obecnie ludzie wyprodukowali ponad 8 miliardów ton plastiku, gdzie jeszcze w 2015 roku produkcja oscylowała w granicach 380 milionów ton. Ponad 80% europejskich śmieci trafiało do niedawna do Chin. Kraj ten chce jednak zblokować tę możliwość. Import plastikowych odpadów był dochodowym interesem, ale okazało się, że segregacja, przetwarzanie i obróbka tego materiału są szkodliwe dla ludzkiego życia oraz środowiska. Ekolodzy biją na alarm. Wciąż słyszy się o wyspach śmieci dryfujących po morzach i oceanach. Zwierzęta połykają plastikowe elementy, po czym giną (opis z VOD)
Czas trwania: 52min
Gdzie: TVP VOD tutaj

 

Filmy – fast fashion (szybka moda), branża odzieżowa

 

 • The True Cost

Opis: Ten film powinien być wyświetlany w szkołach! Wnikliwy dokument o fast fashion, o konsekwencjach szybkiej mody i cenie jaką płacą za nie ludzie i środowisko.
Czas trwania: 1h 32min
Gdzie: tutaj (płatne, ale warto!)

 • Fast Fashion’s Effect on People, The Planet, & You

Opis: O tym, czym jest fast fashion, ale w skrócie. Dobre na początek zainteresowania się tą tematyką.
Czas trwania: 18min
Gdzie: YouTube tutaj (po angielsku)

 • Jak zhakować slow fashion?

Opis: Wystąpienie Joanny Glogazy (polskiej ekspertki od slow fashion) na temat fast i slow fashion podczas TEDxSGH
Czas trwania: 15min
Gdzie: YouTube tutaj

 

Filmy – minimalizm

 

 • Minimalizm

Opis: Mniej znaczy więcej. Film przedstawia historie ludzi, którzy szczęścia nie znajdują w dobrach materialnych.
Czas trwania: 1h 18min
Gdzie: Netflix

 • Less stuff, more happiness

Opis: Krótka „pogadanka” na temat minimalizmu podczas TEDx. Idealna dla początkujących albo dla tych, którzy minimalizm uważają za wymysł. Gwarantuję, że przemyślicie swoje poglądy!
Czas trwania: 6min
Gdzie: YouTube tutaj (można włączyć polskie napisy)

 

Filmy – żywność, marnowanie żywności

 

 • Rotten

Opis: 2 sezony, każdy po 6 odcinków. Każdy odcinek przedstawia inny produkt spożywczy – jego historię, nieznane fakty i ciemną stronę. Pozycja obowiązkowa każdego świadomego konsumenta!
Czas trwania: jeden odcinek ok. 50-60min
Gdzie: Netflix

 • Globalne Marnotrawstwo

Opis: Dokument przedstawia kryzys żywnościowy, do którego doprowadziło marnowanie jedzenia na skalę planetarną (opis z Filmweb)
Czas trwania: 54min
Gdzie: tutaj lub YouTube tutaj (lektor)

 

Filmy – woda

 

 • Wyjaśniamy: światowy kryzys wodny (sezon 1, odcinek 2)

Opis: Dostęp do wody to jedno z podstawowych praw człowieka. Jak jednak się to ma do coraz bardziej pogłębiającego się kryzysu wodnego?
Czas trwania: 18min
Gdzie: Netflix

 • Kasia Gandor: Czy zabraknie nam wody oraz Susza, kranówka i betonoza, czyli wszystko o wodzie w Polsce

Opis: Kasia Gandor jest biotechnolożką i popularyzatorką nauki. Robi na YouTube’ie takie filmy, że spokojnie mogłyby znaleźć się na Netflixie. Tłumaczy trudne zagadnienia w łatwy do przyswojenia sposób
Czas trwania: 15-20min
Gdzie: YouTube Czy zabraknie nam wody oraz Susza, kranówka i betonoza

Jak macie jeszcze jakieś filmy, których zabrakło na tej liście – zostawcie komentarz albo napiszcie do mnie maila bądź na Instagramie. Które z tych tytułów już widzieliście albo które macie zamiar obejrzeć po przeczytaniu tego wpisu?

Udostępnij dalej!

5 Thoughts on “Filmy o ekologii – Netflix, YouTube”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.