Przyjęło się myślenie, że jak coś jest na komputerze / w chmurze / czy w ogólnie jakiejś formie wirtualnej, a nie fizycznej, to jest to eko, zero waste i możemy spać spokojnie, sumienie mamy uspokojone. Ale czy rzeczywiście nie ma to żadnego wpływu na środowisko i na klimat? W jaki sposób oglądanie Netflixa, wrzucanie fotki na Instagrama czy wpisanie zapytania w Google przyczynia się do kryzysu klimatycznego?

slad weglowy internetu

Bez Internetu trudno już sobie wyobrazić życie. Mail, media społecznościowe, praca, nauka, filmy, zakupy – wszystkie te aktywności wymagają podłączenia do sieci. Ale jakim cudem generuje to potężne ilości gazów cieplarnianych? Może zacznijmy od tego, o jakich ilościach mówimy.

„Według badania przeprowadzonego przez Boston Consulting Group, Internet jest odpowiedzialny za blisko 1 miliard ton gazów cieplarnianych rocznie, czyli odpowiada za około 3% światowych emisji.”

Tutaj można podejrzeć dane pokazujące np. ile jest użytkowników Internetu na całym świecie, ile wysłano dziś maili czy ile wykonano rozmów przez Skype’a. Licznik jest „na żywo”, co znaczy, że na bieżąco widzimy rosnące liczby. Robi wrażenie, polecam zajrzeć!

No dobra, ale jak ten Internet wpływa na klimat?

Już tłumaczę. Generalnie emisja gazów cieplarnianych przez Internet ma dwa główne źródła:

 • produkcja i wysyłka – trzeba wytworzyć i przesłać sprzęt: serwery, komputery, telefony komórkowe
 • zasilanie i chłodzenie – sprzęt musi być czymś zasilany, a więc pobiera energię z różnych źródeł (węgiel, gaz, ropa, idealnie z odnawialnych źródeł energii), a chłodzenie pochłania ogromne ilości wody

Każde nasze niepozorne kliknięcie w Internecie to produkcja gazów cieplarnianych, bo wiąże się to z „uruchomieniem” kilku serwerów. Obrazuje to schemat poniżej:

czy internet jest eko

źródło: https://sternaseo.pl/farmy-serwerow-google-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Jak dużo jest takich serwerów? Za przykład weźmy Google’a, który w tej chwili ma swoje centra danych (czyli miejsca, w których znajdują się serwery wraz całą obsługującą ją infrastrukturą) w 16 miejscach. Największe z nich ma powierzchnię ponad 30 tysięcy m2! Natomiast największe centrum danych na świecie zajmuje powierzchnię 91 tysięcy m2 (to około 13 boisk do piłki nożnej).

Jakie działania w Internecie generują najwięcej CO2?

czy internet jest eko

źródło: https://www.webfx.com/blog/marketing/carbon-footprint-internet/

Jak żyć?

Czy po tym wpisie mamy odłączyć Internet, wyrzucić laptopa i mieszkać w chatce w lesie z dala od cywilizacji i kontaktu ze światem? Oczywiście, że nie! Nie popadajmy w skrajności! Internet jest pomocnym narzędziem, a w niektórych przypadkach niezbędny np. w pracy zdalnej czy nauce na odległość. Korzystajmy jednak rozsądnie i z umiarem (w ogóle umiar jest dobry w każdym aspekcie naszego życia). Żadna skrajność nie jest dobra.

Co mogę zrobić ja?

 • przejdź na eko przeglądarkę Ecosia – przeglądasz Internet, a za wygenerowane zyski z reklam firma sadzi drzewa, dodatkowo co miesiąc prezentują raporty finansowe i są bardzo transparentnym biznesem, a także dbają o dane użytkowników, nie sprzedając ich reklamodawcom (więcej info tutaj)
 • zrób porządek na skrzynce mailowej – usuń zbędne maile i nieużywane adresy
 • wypisz się z newsletterów, których nie czytasz
 • możesz ograniczyć ilość oglądanych filmów na rzecz spacerów (te są neutralne klimatycznie!) oraz nie oglądać ich w najwyższej jakości
 • jeśli jesteś twórcą/twórczynią – przemyśl czy to, co wrzucasz jest serio wartościowe
 • zmniejsz jasność ekranu w swoich urządzeniach – zmniejsza to pobór energii
 • gdy nie korzystasz z komputera – przejdź na tryb uśpienia, a gdy przerwa będzie trwała ponad 2 godziny, wyłącz go
 • kiedy możesz, użyj telefonu zamiast komputera – zużyje mniej energii
 • bądź mniej online, więcej offline – skorzysta również Twoja głowa 😊

I pisze to blogerka…

Można pomyśleć, że ten artykuł to szczyt hipokryzji?! Wymądrzam się na temat śladu węglowego Internetu, a przecież mam bloga, prowadzę Instagrama i Facebooka! Mam tego świadomość, dlatego jestem oszczędna w treściach. Jak już coś publikuję, to staram się, żeby było to z sensem. Na moim Insta nie wrzucam codziennie „ja już po porannej kawusi, a Wy?” 😛 Uważam, że treści, które tworzę są ważne, potrzebne, edukacyjne, więc nie mam wyrzutów sumienia! Oprócz tego:

 • korzystam z Ecosii,
 • praktycznie przestałam korzystać z prywatnego Facebooka (ale muszę go mieć, bo jest on przypięty do fanpage’a Pokolenie Zero Waste),
 • na bieżąco czyszczę skrzynkę mailową (niedawno usunęłam stary adres na Onecie)
 • z YouTube’a korzystam rzadko, jakoś mnie on nie kręci 😛 jak oglądam to kanały podróżnicze
 • ogólnie regularnie dbam o sprzątanie tam, gdzie się da – usuwam nieużywane konta, aplikacje, zdjęcia

Przy okazji pisania tego wpisu zrobiłam sobie „audyt” mojej strony i niestety wynik jest raczej średni:

blog slad weglowy

Dostałam jednak wskazówki, co mogę zrobić, aby moja strona była bardziej eko i mam zamiar je wdrożyć! Trzymajcie kciuki!

Dobre wiadomości, czyli przyszłość Internetu jest zielona!

Wiele firm podejmuje różne działania, które przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych przez Internet, więc zmierzamy w dobrym kierunku! Poniżej kilka ciekawych inicjatyw:

 • Microsoft na zero – Firma ogłosiła, że do 2050 nie tylko chce osiągnąć neutralność klimatyczną, ale również zredukować do zera wszystkie emisje, które wygenerowali przez całą swoją historię działania. Ambitny plan! Ale z budżetem wynoszącym 1 miliard dolarów może się udać.
 • Facebook ociepla domy w Danii – O co chodzi? Aktywne serwery generują duże ilości ciepła, które do tej pory nie było wykorzystywane, czyli po prostu się marnowało. W Odense, trzecim największym duńskim mieście, zbudowano system, który ciepło to wykorzystuje do ogrzewania domów. Dzięki tej technologii ciepło jest dostarczane do prawie 7000 domów!
 • Apple neutralne dla klimatu – Firma chwali się, że ich wszystkie zakłady są w 100% zasilane energią odnawialną! Dodatkowo naciskają na swoich dostawców żeby zrobili to samo. Obecnie mocno inwestują w zmniejszenie swojego śladu węglowego w Europie, chcąc osiągnąć neutralność do 2030 roku. Mocno trzymam za to kciuki!
 • Sklep internetowy bez zdjęć? – Im strona ma więcej zdjęć / filmików, tym większy jej ślad węglowy i większe emisje. Dlatego pewna marka odzieżowa z Kopenhagi postanowiła… nie umieszczać zdjęć ubrań na swojej stronie. Brzmi jak marketingowy koszmar?! Jak sprzedać ciuch bez zdjęcia? Ale w sumie ma to sens – w miejscu zdjęcia pojawia się ilustracja rzeczy, a dopiero po kliknięciu na nią można zobaczyć realne zdjęcie. Myślę, że to świetna opcja przy kupowaniu tzw. „basiców”, np. czarnych legginsów, no bo wszystkie czarne legginsy wyglądają tak samo, prawda? A rodzaj materiału i wymiary sprawdzimy w opisie, nie potrzebne są do tego zdjęcia.

Wnioski

Najważniejsze jest to, żeby duże firmy (Google, Facebook, Microsoft, Amazon) przeszły na zieloną energię, żeby tworzyli trwałe i naprawialne sprzęty, no i żebyśmy my również korzystali z OZE w naszych miastach i domach (i tu jeszcze ciekawostka, bo to właśnie dzięki wymienionym w tym zdaniu firmom i ich dążeniu do zielonej energii w centrach danych, nastąpił wzrost i rozwój OZE!). Podsumowując – róbmy, co w naszej mocy, ale nie zadręczajmy się wyrzutami sumienia. Cały czas walczmy o zmiany systemowe! Ważna jest też świadomość konsumencka, bo to ona często wywiera wpływ na biznes, aby był bardziej odpowiedzialny i zrównoważony.

A Ty możesz się nazwać eko użytkownikiem Internetu?

Źródła:
https://sternaseo.pl/google-w-liczbach-o-najwiekszych-liczbach-swiata-i-nie-tylko/
https://elektrowoz.pl/porady/ile-co2-jest-ze-spalenia-litra-benzyny-czyli-kto-jezdzi-spalinowka-ten-jezdzi-rownolegle-elektrykiem/
https://www.webfx.com/blog/marketing/carbon-footprint-internet/
https://www.websitecarbon.com/
https://www.vogue.com/article/organic-basics-low-impact-website-internet-carbon-footprint
https://www.apple.com/newsroom/2018/04/apple-now-globally-powered-by-100-percent-renewable-energy/
https://www.apple.com/uk/newsroom/2020/09/apple-expands-renewable-energy-footprint-in-europe/
https://globenergia.pl/serwery-facebooka-zrodlem-ciepla-dla-tysiecy-budynkow/
https://www.sciencefocus.com/news/microsoft-boss-outlines-radical-plans-to-entirely-reverse-its-carbon-footprint-by-2050/
https://climatecare.org/infographic-the-carbon-footprint-of-the-internet/
https://sternaseo.pl/farmy-serwerow-google-wszystko-co-musisz-wiedziec/
https://theecobahn.com/technology/powering-the-cloud-what-is-the-carbon-footprint-of-the-internet/
https://royalsociety.org/blog/2020/05/internet-emissions-whats-the-issue/

Udostępnij dalej!

2 Thoughts on “Czy Internet jest eko? O śladzie węglowym sieci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.