Przegląd szafy przed nowym sezonem zawsze kończy się tak samo: stertą ubrań, których już nie chcemy. Bo rozmiar się nam zmienił, bo w sumie i tak nigdy nie lubiłyśmy tej bluzki i właściwie to po co mi 5 par prawie identycznych jeansów. Jak pozbyć się nieużywanych ubrań, ale w sposób ekologiczny, przyjazny dla planety?

gdzie oddac ubrania

Ostatnio myślałam, że w końcu ogarnęłam swoją szafę, że w końcu mam w niej mało rzeczy i tylko takie, które faktycznie zakładam. Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy pojechałam do domu rodzinnego na weekend i odkryłam tam wielki wór moich rzeczy 😊 Wzięłam go więc do siebie, aby się z nim rozprawić! Razem z nim przejrzałam całą moją szafę, robiąc już wymianę z rzeczy zimowych na wiosenno-letnie.

I teraz pytanie: co zrobić z rzeczami, których już nie chcę nosić? Sprzedać, oddać, wyrzucić?

Gdzie sprzedać nieużywane ubrania?

Rzeczy w dobrym stanie warto spróbować wystawić na sprzedaż, dać im kolejny dom, kolejne życie i samej jeszcze trochę zarobić, ale uwaga, to wymaga czasu i cierpliwości. Ubrania trzeba sfotografować, stworzyć opis, czekać, aż znajdzie się chętna, zapakować, nadać…

Miejsca, w których wystawisz ubranie na sprzedaż online:

 • vinted
 • allegro
 • olx
 • less_app
 • facebook – lokalne grupy sprzedażowe
 • instagram – oznacz np. #wyprzedazszafy

Są również miejsca stacjonarne:

 • Bazar Miejski (Warszawa i Wrocław) – rejestrujesz się na stronie i dodajesz tam rzeczy, które chcesz sprzedać, przynosisz je do sklepu i zostawiasz na wybrany czas, sprzedażą zajmuje się Bazar, a ich prowizja to 20% od sprzedanego ubrania, więcej info tutaj
 • komisy i niektóre lumpeksy – wiele lumpeksów skupuje również ubrania w dobrym stanie, więc warto zapytać!

 A może się wymienić?

 • w czasach przedpandemicznych popularne były tzw. swap party, czyli lokalne wymianki ciuchów
 • spotkaj się z koleżankami na wymianę
 • wymieniać się można także na vinted

Gdzie oddać nieużywane ubrania?

Nie zawsze ma się czas czy ochotę na sprzedawanie albo wymienianie, a nie chcemy wyrzucać dobrych ubrań na śmietnik, wtedy:

 • Rzeczy spakuj w karton i zamów kuriera Ubrania do Oddania – paczka musi ważyć minimum 10kg, a ubrania być niezniszczone. Kurier przyjeżdża pod wskazany adres, Ty za nic nie płacisz. Każdy 1kg to 1zł dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Oddać można, oprócz ubrań, buty, torebki, biżuterię.

Ubrania do Oddania działają bardzo transparentnie i dbają o cyrkularność odzieży, więc jeśli nie zależy Ci na sprzedaniu ubrań, to wysłanie ich do tej organizacji jest najlepsze, co można zrobić! I też jest bardzo bezproblemowe, bo wystarczy spakować karton.

 • Darmową pakę wystaw na olx czy na lokalnej grupie na Facebooku („Uwaga, śmieciarka jedzie + nazwa miasta” czy „Oddam za darmo + nazwa miasta”). Chętni znajdą się na pewno bardzo szybko, choć uprzedzam (na podstawie własnych doświadczeń), że już niekoniecznie każdy zjawi się po odbiór. Potrzeba dużo cierpliwości!
 • Dom Samotnej Matki / Dom Dziecka itp. – ale ważne! Po wcześniejszym kontakcie i rozmowie, na co w danej placówce jest zapotrzebowanie.
 • Kontener PCK – rzeczy zniszczone, które nie nadają się ani na sprzedaż, ani na oddanie, wrzuć do kosza z logiem PCK. Nadal wiele osób myśli, że do takiego kontenera wrzucić można tylko i wyłącznie ubrania w dobrym stanie, bo zostaną one oddane osobom potrzebującym. Jest to jednak mit, bo ubrania z kontenera owszem, pomagają, ale w zupełnie inny sposób. Najczęściej są poddawane recyklingowi i przerabiane na czyściwo przemysłowe i zarobione na tym pieniądze trafiają na cele związane z pomocą osobom potrzebującym. Dlatego do kontenera można wrzucić rzeczy zniszczone, pojedynczą skarpetkę czy dziurawego buta. W poście poniżej więcej info na temat kontenerów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @pokoleniezerowaste

Ja mam w tym momencie sporo rzeczy do pozbycia się i niezbyt dużo czasu i ochoty na sprzedawanie. Zrobię więc tak: część wystawię na vinted, resztę wyślę do Ubrania do Oddania, a rzeczy bardzo zniszczone wrzucę do kontenera PCK.

A Ty co robisz z nieużywanymi ubraniami?

 

Udostępnij dalej!

7 Thoughts on “Co zrobić z nieużywanymi ubraniami?”

 • Super że pojawia się coraz więcej możliwości etycznego pozbycia się ubrań I są promowane. Ja do tej pory oddawałam koleżankom, wystawiałam na fb na „śmieciarce”, sprzedawalam na Bazarze Miejskim, a teraz na Vinted, w ostateczności rzeczy lądowały w kontenerze. Najbardziej się cieszę kiedy coś sprzedam – wiadomo kokosów się nie dorobię, ale fajnie ze faktycznie ktoś chce te rzeczy i będzie korzystać.

  • Dla mnie też największa radość jest wtedy, gdy wiem, że ubrania, które przekazuję będą używane i dostaną kolejne życie 🙂

 • Bardzo fajny i potrzebny wpis. Ubrań mamy wszyscy aż nadto, a sama kilka dni temu robiąc coroczne porządki w szafie poczułam się przytłoczona ich ilością. Pozostaje też zawsze problem tego, co zrobić z niechcianymi ubraniami. Szkoda wyrzucić, wiadomo. Zaczęłam je fotografować i wystawiać na sprzedaż w Less. Zaletą tej platformy jest brak prowizji, jest w pełni darmowa i całkowicie bezpieczna. Wszystko fajnie i szybko się sprzedaje, jak ktoś nie zna to podrzucam link http://www.less.app Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.