Za chwilę Black Friday, zaraz po nim Cyber Monday. W niektórych sklepach trwa nawet Black Week/s. Prawie wszystkie sklepy ogłaszają wielkie obniżki, promocje, wyprzedaże. Czy to prawdziwe okazje czy może jednak naciągactwo i manipulacja cenami? Czy Black Friday w Polsce się opłaca? A nawet jeśli nie to może jednak warto – w końcu „Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy”. Czy to prawda? Odpowiedzi we wpisie.

black friday w polsce

Black Friday (Czarny Piątek) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i przypada w piątek po Święcie Dziękczynienia (a ten wypada zawsze w czwarty czwartek listopada). Jest początkiem sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem i tego dnia sklepy ogłaszają ogromne obniżki i promocje, często także są otwarte dłużej lub nawet całą dobę. W USA to szaleństwo zakupów i dzień największych obrotów w skali całego roku. A jak to jest z Czarnym Piątkiem w Polsce?

Black Friday po polsku

Podczas Czarnego Piątku w 2020 roku, firma Deloitte przeprowadziła badanie cen. Do badania wybrano kategorie produktów, które Polacy najchętniej wybierają jako prezenty świąteczne dla swoich bliskich, mianowicie: drobne AGD, akcesoria elektroniczne, czekolady, DIY, drony, gry, konsole, kosmetyki, książki, laptopy, muzyka, perfumy, planszówki, smart speakers, smartfony, artykuły sportowe, tablety, telewizory, wearables (urządzenia i odzież wyposażone w sensory mierzące czynności życiowe), zabawki oraz zegarki. Konkretne oferty zostały podłączone do codziennego monitoringu i w sumie przeanalizowano 412 produktów z 1026 sklepów online. Wyniki?

W Black Friday w porównaniu do piątku tydzień wcześniej obniżki cen sięgnęły średnio 3,4%

W badaniu w 2019 roku średnia różnica wynosiła 4%, a w 2018 roku 3,5%. Widać, że te wartości są podobne. Czyli… szału nie ma. Te badania dobitnie pokazują, że narracja większości sklepów o „wielkiej wyprzedaży” czy „promocji roku” jest po prostu robieniem nas, konsumentów, w balona. Co więcej, w Black Friday w 2020 roku 69% cen było dokładnie na takim samym poziomie co tydzień wcześniej. Tylko 17% cen było niższych, a w przypadku 14% zanotowano nawet wzrost. Myślę, że komentarz jest zbędny! Czy może lepiej w tym badaniu wypada Cyber Monday?

Cyber Monday

Cyber Monday (Cyberponiedziałek) to poniedziałek po Czarnym Piątku i również oznacza obniżki i promocje, ale, z założenia, w sklepach internetowych. Badanie Deloitte prześwietliło również i to święto i to jak wygląda ono w Polsce.

W Cyber Monday w stosunku do Black Friday 82% cen pozostało bez zmian, 10% poszło w górę, a 8% w dół.

„Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy”

Ale może jednak warto skusić się na zakupy, nawet jeśli te obniżki są sztuczne, bo przecież zakupy dają nam szczęście? Ta popularna teoria została jednak jakiś czas temu obalona. Według badania Greenpeace z 2017 roku pozakupowa ekscytacja trwa maksymalnie 1 dzień u 65% respondentów, a maksymalnie 3 dni u 90% biorących udział w badaniu.

czy zakupy daja szczescie
A nieustannie wmawia się nam, że shopping poprawia humor, odstresowuje, podnosi poczucie własnej wartości, jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Nawet jeśli tak, to badanie pokazuje, że na bardzo krótko. W dłuższej perspektywie nic to nie zmienia w naszym życiu.

Kupować czy nie kupować?

Skoro więc sklepy oszukują nas na promocjach, a zakupy są tylko chwilowym skokiem szczęścia, to może nic nie powinniśmy kupować? W dzisiejszym świecie to chyba jednak nierealne. Moje podejście jest takie:

Nie chodzi o to, żeby nic nie kupować, ale żeby kupować rozsądnie, z umiarem, według faktycznych potrzeb, a nie bo „mam zły dzień” albo „jest promocja”. Warto mieć świadomość, że zakupy to jedynie iluzja szczęścia.

Podczas zakupów – na Black Friday, letnich wyprzedażach, wietrzeniach magazynów czy promocji z okazji święta lasu 😉 warto zadać sobie kilka pytań:

  • Czy naprawdę tego potrzebuję?
  • Czy potrzebował_m tego przed promocją?
  • Czy mogę znaleźć to w drugim obiegu?
  • Czy promocja jest prawdziwa, a nie jest sztuczną obniżką? (Jeśli na daną rzecz polujesz od dłuższego czasu to na pewno zauważysz, czy promka jest prawdziwa).

Oprócz tego przydatne są listy zakupów czy ustalenia kwoty, jaką chcemy wydać.

A Ty kupujesz na Black Friday?

Udostępnij dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.